گفتاورد

اگر مسافر بارسلونا هستيد

راهنمای سفر به بارسلونا

مطلب “اگر مسافر بارسلونا هستید” تلاش دارد تا ذهنیتی کلی از بارسلونا ترسیم کند و از این طریق به کمک مسافرینی بیاید که عازم شهر بارسلونا هستند. به عبارت دیگر، این مطلب را می‌توان به نوعی راهنمای سفر به بارسلونا دانست که اطلاعاتی کاربردی از شهر بارسلونا، جاذبه‌ها، محدوده‌ها، غذاها، شخصیت‌ها و به طور کلی از بایدها و نبایدها را دراختیار می‌گذارد. پس “اگر مسافر بارسلونا هستید” را بخوانید اگر مسافر بارسلونا هستید!

B4R C3L 0NA

دیدار بارسلونا مثل تماشای فوران فواره‌ای از رنگ‌های جذاب، مثل شنیدن یک قطعه موسیقی به شدت خوش‌آیند و مثل نوشیدن یک لیوان شربت خوش‌عطر و خنک در یک بعدازظهر تابستانی است. بارسلونا اعجاز مدیترانه است…
abstract-sunset-over-sagrada-familia-in-barcelona-ana-maria-edulescu

راهنمای سفر به بارسلونا

آنتونی گائودی

Gaudi

– قبل از هر چيز بايد با گائودي آشنا شويد. آنتوني گائودي (Antoni Gaudí) معمار نابغه‌اي كه نامش با نام بارسلونا عجين شده و بارسلونا بدون گائودي، مثل اصفهان بدون زاينده‌رود، مثل شيراز بدون حافظ و سعدي و مثل استانبول بدون مسجد است!

محله‌های معروف

map-project-3

– بارسلونا به محله‌های مختلفی تقسيم مي‌شود. مهمترین مناطق توریستی بارسلونا شامل محله گوتيك (Gotico)، محله راوال (El Raval)، محله بارسلونتا (Barceloneta)، محله اِیشامپلا (Eixample)، محله بورن (El Born) و محله (Poble Sec) است که مهمترين جاذبه‌های توريستي شهر در همین مناطق هستند.

میدان‌های معروف

catalunya

– ميدان‌ها نقش مهمي در بارسلونا (و بطور كلي در اسپانيا) ايفا مي‌كنند. ميدان كاتالونيا (Plaça de cataluña) قلب طپنده شهر و نقطه شروع بسياري از خيابان‌ها و جاذبه‌هاي مهم شهر است. ميدان اسپانيا (Plaça d’Espanya) در نقطه ديگري از شهر، يكي ديگر از همين ميدان‌ها است. ميدان یادبود كريستوفر كلمبوس (Plaza Portal de la Pau)، ميدان يونيورسيداد (Universidad)، میدان افتخارات کاتالانها (Glories Catalanes) و… نمونه‌هاي ديگري از اين دست هستند.

محدوده خرید

shopping-karta-barcelona

– مجموعه‌ای از خيابان‌هاي بارسلونا به محدوده خريد معروف هستند. اين خيابان‌ها بهترين مكان براي پياده‌روي و لذت بردن توأمان از معماري و فضاهاي شهري و خريد است. مهمترین خیابان‌ها در این خصوص شامل خیابان لارامبلا (La Rambla)، خیابان گراسیا (Passeig de Gràcia)، خیابان دیاگونال (Diagonal) و برخی از خیابان‌های محدوده اطراف آنها است.

خیابان لارامبلا

La-Rambla-Barcelona

– خيابان لارامبلا معروف‌ترين خيابان بارسلونا، معروف‌ترين خيابان در کشور اسپانيا و يكي از معروف‌ترين خيابان‌ها در اروپا است. خياباني در حدفاصل ميدان كاتالونيا تا ميدان پورتال‌دلاپائو (یادبود كريستوفر کلمبوس) كه تجربه قدم زدن در آن، از به يادماندني‌ترين بخش‌هاي سفر به بارسلونا است. مسير پياده‌رو در اين خيابان در وسط قرار دارد و بسيار عريض است و درخت‌هاي بسيار بلندي در دو طرف مسير قرار دارد. مسيرهاي ماشين‌رو نیز در دو طرف مسير پياده‌رو و در اندازه‌اي باريك طراحی شده كه عرض آن تنها به اندازه عبور يك ماشين است. مجسمه‌هاي زنده (افرادی که در قالب لباس‌ها و گريم‌هاي خاص به شكل مجسمه ثابت مي‌ايستند)، نقاش‌هاي خياباني، دكه‌ها و دستفروش‌ها، رستوران‌ها و كافه‌ها، فروشگاه‌هاي سوغاتي، شيريني فروشي‌ها، تئاترها و سالن‌هاي اجراي فلامنكو، موزه‌ها و خلاصه ديدني‌هاي زيادي در اين خيابان وجود دارد.

تاپاس

tapas2

– “تاپاس” (Tapas) نام شناخته شده‌اي در اسپانيا است. به جاي اينكه يك پرس كامل از يك غذا را سفارش بدهيد، تاپاس اين امكان را به شما مي‌دهد كه سايز كوچك‌تري از غذاها را تجربه كنيد. به عبارتي ديگر، “تاپاس” پُرس‌هاي كوچكي از غذا، پيش‌غذا و خوردني‌ها است كه برخي از رستوران‌هاي اسپانيا و بارسلونا فقط تاپاس ارائه مي‌دهند. تابلوي تاپاس را در سردر و در منوي خيلي از رستوران‌هاي بارسلونا مي‌توان ديد.

آثار معروف گائودی

sagrada1

– از گائودي آثار زيادي در اسپانيا وجود دارد كه تمركز آثار او در شهر بارسلونا است. اگر علاقه‌مند به کارهای این معمار هستید، پیشنهاد می‌کنم دیدن 10 اثر شامل خانه ویسنس (Casa Vicens)، لاپدرارا یا خانه میلا (La Pedrera)، پارک گوئِی (Parc Güell)، کاخ گوئِی (Palau Güell)، کولونیا گوئِی (Colonia Güell)، فینسا گوئِی (El Drac de Gaudí at Finca Güell)، خانه باجو (باتلو) (Casa Batlló)، خانه کالوِت (Casa Calvet)، کلیسای عظیم ساگرادافامیلیا (La Sagrada Familia) و آبنما و فواره پارک سیوتادِیّا (Cascada Fountain at Park de la Ciutadella) از دست ندهید که جزو بهترین کارهای گائودی در بارسلونا است. تعدادی از اين بناها ثبت جهاني شده اند و ميراث جهاني محسوب مي شوند. اما اگر فرصت بازدید از همه اینها را ندارید، مهمترين يادگارهاي گائودي كه نمي‌توان بارسلونا را بدون بازديدِ آنها ترك كرد و با ديدن آنها مي‌توان بخشي از نبوغ گائودي را درك كرد، شامل كليساي ساگرادا فاميليا، پارك گوئِي (گوئل)، خانه ميلا (لاپدرارا) و همچنين كاسا باجو (باتلو) است.

ساحل بارسلونا

barcelona-beach

– براي رفتن به ساحل و پيدا كردن آن، پيچيدگي زيادي وجود ندارد. دو برج بسيار بلند در كنار ساحل بهترين نشانه براي پيدا كردن ساحل معروف بارسلونا است. اگر با تاکسی قصد رفتن دارید بگویید می‌خواهید به Port Olympic بروید.

تماشای بارسلونا از بالا

Barcelona_city_view-748x498

– براي تماشاي بارسلونا از بالاي بلندي چند گزينه شناخته شده وجود دارد. بالاي تپه مونتجوئيك (Montjuic Hill)، بالاي برج وسط ميدان كريستوفر كلمبس، بالاي يكي از برج‌هاي كليساي ساگرادا فاميليا، بالاي بلندترين نقطه پارك گوئِي، بالاي ميدان سابق گاوبازي در ميدان اسپانيا، بالاي تپه تيبيدابو (Tibidabo). علاوه بر اينها ديدن بارسلونا از طبقات بالاي هتل آرتس (Hotel Arts) هم تجربه‌اي به شدت لذت بخش است، اگر البته مسافر مقيم اين هتل باشيد.

برج آگبار

Torre-Agbar-Barcelona-min

– توره آگبار (Torre Agbar) يا برج آگبار يكي از عناصر مدرن و معروف معماري شهر است كه رنگ غالب اين برج، همرنگ پيراهن تيم فوتبال اين شهر (آبي و قرمز) است. البته بازديد از داخل اين برج و بالا رفتن از آن عمومي نيست.

پابلو پیکاسو

Museu-Picasso-Barcelona-Destacada

– علاوه بر گائودي كه مهمترين چهره اين شهر است، پابلو پيكاسو (Pablo Picasso) هم به واسطه حضور چند ساله‌اش در این شهر از جمله افرادي است كه در بارسلونا جايگاه مهمي دارد. بازديد از موزه پيكاسو تجربه‌اي بسيار لذت بخش است.

بارسلونای تاریخی

gothic-quarter-b

– كشف محله گوتيك (Gothic Quarter) و كوچه پس كوچه‌هاي آن يكي از ماموريت‌هاي مهم بازديد از بارسلونا است. اين محله را بايد با حوصله و از سر فرصت قدم زد و از فضاي منحصربفرد كوچه‌ها و كافه‌ها و رستوران‌ها و ميدان‌ها و… آن لذت برد. آثاری از دوران رومی‌ها در این محله قابل مشاهده است.

کلیسای جامع بارسلونا

Cathedral-Neo-Gothic

– علاوه بر كليساي ساگرادافاميليا، كليساي جامع شهر بارسلونا با نام مختصر Barcelona Cathedral و نام کامل Cathedral of the Holy Cross and Saint Eulalia در محله گوتيك هم جايگاه با اهميتي دارد. اين كليسا مربوط به قرن 13 تا 15 میلادی است و از لحاظ تاريخي مهمتر از كليساي ساگرادافاميليا (كه همچنان در حال ساخت است) محسوب می‌شود.

مرکز خرید خیاط انگلیسی

el corte ingles

– مركز خريد “اِل‌كورته اینگلِس” (El Corte Inglés) به معنای خیاط انگلیسی مركز خريدي شناخته شده در اسپانيا است و مكان مناسبي براي گشت‌زني علاقه‌مندان به خريد است. دو شعبه از آن در ميدان كاتالونيا وجود دارد.

فلامنکو

flamenco

– رقص فلامنكو (Flamenco Dance) و موسيقي فلامنكو از تجربه‌هاي مهم سفر به بارسلونا است. مكان‌هاي مختلفي براي ديدن برنامه‌هاي فلامنكو وجود دارد كه مي‌توان بليط آنها را از مراكز فروش بليط در سرتاسر شهر تهيه كرد.

بارسا

FCB-2012---2013-wallpaper_ENG.v1350898832

– تيم فوتبال بارسلونا، چيزي فراتر از يك تيم باشگاهي براي اين شهر است. از آنجا كه بارسلونا مركز ايالت جدايي‌طلب كاتالونيا (Catalonia) است، اين تيم فوتبال به نوعي حكم تيم ملي كاتالونيا را دارد و مردم اين شهر به شدت به اين تيم تعلق خاطر و تعصب دارند.

سانگریا

Sangria

– نوشيدني سانگريا (Sangria) يك نوشيدني الكلي سنتي اسپانيايي است كه در بين مردم اسپانيا جايگاه مهمي دارد.

پائیا

PaellaShrimpChorizo-6

– پائيا (Paella) نام غذاي معروف اسپانيا است كه در همان ظرفی (تابه) كه درست مي‌شود، سرو مي‌شود. پائيا حجم قابل توجهي برنج دارد كه به سبك متفاوتي از پخت ايراني، درست مي‌شود و بر حسب علاقه و سفارش مشتري، با ميگو يا مرغ يا صدف يا گوشت مخلوط است.

کمپ‌نو

Camp no

– از ورزشگاه كمپ‌نو (Camp Nou) مي‌توان به عنوان يك جاذبه ديدني بازديد كرد. اما تجربه حضور در اين ورزشگاه در جريان يك مسابقه فوتبال كاملا متفاوت خواهد بود. بليط تماشاي يك مسابقه فوتبال در اين ورزشگاه در يك قسمت نسبتا ارزان براي نشستن از حدود ٦٠ يورو شروع مي‌شود. اما اين قيمت بسته به حساسيت بازي و تيم حريف متفاوت است.

فواره جادوئی

magic-fountain

– در حدفاصل ميدان اسپانيا تا موزه كاتالونيا فضایی قرار دارد كه از لحاظ شهري فضاي مهمي است. از سال 1929 میلادی که نمایشگاه جهانی یا همان اکسپو در بارسلونا برگزار شد، فواره جادویی مونتجوئیک (Magic Fountain of Montjuïc) نمایش جذاب خود را در این محل آغاز کرد. البته این نمایش سال‌های زیادی تعطیل بود، لیکن با برگزاری المپیک در سال 1992 اجرای این شوی جذاب این بار با همراهی موسیقی آغاز شد و این اجرا همچنان ادامه دارد. این شو در حد فاصل ماه آوریل تا ماه اکتبر در روزهای جمعه و شنبه از ساعت 19:00 تا 20:30 هر نیم ساعت یک بار و در حد فاصل ماه می تا ماه سپتامبر در روزهای پنجشنبه تا یکشنبه از ساعت 21:00 تا 23:00 هر نیم ساعت یک بار اجرا می‌شود. علاوه بر آن، این فضای شهری در هنگام رويدادهاي خاص مثل جام جهاني يا مسابقات مهم فوتبال ملي، محل تجمع مردم براي تماشاي دسته جمعي بازی‌ها در تلويزيون‌هاي بزرگ شهري است.

تپه مونتجوئیک

muntjuic

– تپه مونتجوئيك نقاط جالبي براي بازديد است. از منظره زيباي درياي مديترانه گرفته تا مناظر زيبايي از شهر، تله‌كابين (Montjuïc Cable Car)، قلعه تاريخي (Montjuïc Castle)، توپ و تجهيزات تاریخی دفاعي شهر، ورزشگاه‌ المپيك ١٩٩٢ (Estadi Olímpic de Montjuic Lluís Companys)، موزه ديدني معماری پوبله اسپانيول (Poble Espanyol)، فواره جادویی، موزه ملی هنر کاتالونیا (Museu Nacional d’Art de Catalunya) و پارک و فضاي سبزي ديدني وجود دارد. علاوه بر دو تله‌كابين كه در اين تپه براي بالا رفتن هست، يك فونيكولار (قطار ويژه مسيرهاي شيب‌دار) هم وجود دارد.

دزدهای بارسلونا

Footlocker_PS4_NBA_021

– بارسلونا در كنار پاريس و رم، يكي از سه شهر اروپا است كه زبده‌ترين و حرفه‌اي‌ترين دزدها را در خود جاي داده است. حرفه‌اي‌ترين‌هاي آنها نيز در ميدان كاتالونيا و خيابان لارامبلا جولان مي‌دهند. حرفه‌اي بودن آنها به حدي است كه متاسفانه بسياري از مسافران قرباني دستبردها و جيب‌زني‌هاي آنها مي‌شوند.

متروی بارسلونا

barcelona-metro-small

– متروي بارسلونا متروي نسبتا خوبي است، اما به هيچ وجه به گستردگي و مطلوبیت متروهايي نظير پاريس و لندن و مادريد نيست. براي رسيدن از فرودگاه اِل‌پارت (El Part) به مركز شهر (ميدان كاتالونيا) بايد يك بار خط مترو را عوض كرد. از هر دو ترمینال 1 و 2 فرودگاه همچنين مي‌توان با اتوبوس‌هاي فرودگاه (Aero Bus) به ميدان كاتالونيا آمد كه هر 5 دقیقه یک بار حرکت می‌کند، حدود 35 دقيقه در راه است و هزينه رفت و برگشت آن 11.80 يورو است. سيستم شبكه اتوبوس‌هاي شهري بارسلون بسيار مناسب و گسترده است.

محله اِیشامپلا

eixample

– محله اِیشامپلا (Eixample) كه بخش بسيار وسيعي از شهر را شامل مي‌شود و بین بخش تاریخی و بخش قرن بیستمی شهر قرار دارد، داراي پلان یکسانی است كه به صورت بلوکی تكرار شده است. يعني وقتي كه به نقشه شهر نگاه مي‌كنيم، مي‌بينيم كه بخش وسيعي از مركز شهر داراي پلان مشابه و نقشه غير ارگانيكي است كه از قبل طراحي شده است. به همين دليل وقتي كه در اين محدوده راه مي‌رويم، همه تقاطع‌ها كاملا شبيه به هم هستند و تشخيص موقعيت براي توريست‌ها كار ساده‌اي نيست. طراحی و ساخت این بخش از شهر در قرن 19 و اوایل قرن 20 انجام شده است.

تیبیدابو

tibidabo

– در بالاي تپه تيبيدابو و درست در لبه بلندي آن مشرف به نماي شهر، يك شهر بازي وجود دارد (Tibidabo Amusement Park) كه بازي‌هاي آن به دليل موقعيت دستگاه‌هايش هيجان انگيز است. البته اين شهربازي جزو شهربازي‌هاي معروف و مدرن اروپا محسوب نمي‌شود. در كنار اين شهر بازي يك كليسا (Temple of the Sacred Heart of Jesus) با مجسمه‌اي از مسيح قرار دارد که این مجسمه از بسياري از نقاط شهر قابل رویت است. اين مجسمه بي‌شباهت به مجسمه مسيح در برزيل نيست؛ با اين تفاوت كه ابعاد اين مجسمه بسيار كوچكتر است.

عادت غذا خوردن

tapas

– اسپانيايي‌ها براي غذا خوردن دير به رستوران مي‌روند. تازه از ساعت ١٤ است كه رستوران‌ها ميهمانان اسپانيايي را به خود مي‌بينند.

هنر و بارسلونا

vitrall-barcelona-gaudi

– روح هنر در بارسلونا دميده شده است. تقريبا در تمام نقاط شهر و در همه خيابان‌ها و حتا كوچه‌های قدیمی‌تر مي‌توان آثار هنري و به ويژه مجسمه‌هايي را مشاهده كرد كه جلوه‌اي خاص به اين شهر داده‌اند.

المپیک 1992 بارسلونا

6051758999_5df1511bb5_b

– بازي هاي المپيك ١٩٩٢ نقش مهمي در به وجود آمدن جايگاه فعلي اين شهر و رونق گردشگري در اين شهر ايفا كرد. هنوز هم مي‌توان نماد سه رنگ المپيك بارسلون را در اواسط خيابان لارامبلا در قسمتي از كف‌پوش پياده‌رو آن ديد. مشعل المپيك بارسلون با تيري مشتعل روشن شد كه يك پرتاب كننده تير و كمان آن را از فاصله‌اي دور با كمان خود به سمت مشعل المپيك پرتاب كرد. اين مشعل در حال حاضر در همان محل اصلي خود يعني در بالاي تپه مونتجوئيك قرار دارد.

زبان کاتالان

from above

– زبان بارسلونايي‌ها “كاتالان” است كه با زبان اسپانيايي تفاوت دارد. البته كه اين دو زبان يعني اسپانيايي و كاتالان شباهت‌هاي زيادي با هم دارند. اما اگر به زبان اسپانيايي مسلط هستيد، مطمئن نباشيد كه در بارسلون مكالمه‌ها را خواهيد فهميد.

پارک آبی

IllaFantasia(1)1419075048

– اگر در تابستان مسافر بارسلونا هستید، می‌توانید سری به پارک آبی بارسلونا (Illa Fantasia) هم بزنید. تجربه هیجان‌انگیز و جذابی را خواهید داشت.

اولویت بازدید از جاذبه‌ها در بارسلونا

– به اعتقاد من اولويت بازديد از جاذبه‌هاي بارسلونا به اين شرح است. يعني بسته به ميزان وقت و زماني كه هركس در شهر بارسلونا دارد، بايد اولويت بازديد از جاذبه‌ها را به اين صورت مد نظر قرار دهد:
» خيابان لارامبلا و ميدان كاتالونيا
» كليساي ساگرادافاميليا
» پارك گوئِي
» محله گوتيك و كليساي جامع
» كاسا ميلا و كاسا باجو
» ساحل
» پوبله اسپانيول
» ميدان اسپانيا
» تپه مونتجوئيك
» خيابان‌هاي خريد
» دروازه پيروزي
» تيبيدابو
» نيوكمپ

parc_Gueli_Barcelona

پی‌نوشت

– برای دنبال کردن مطالب جدید، می توانید به کانال تلگرام من MrTripic و برای دنبال کردن عکس های من در سفر می توانید به حساب کاربری من در اینستاگرام MrTripic بپیوندید.

– بسیاری از دوستان از طرق مختلف درخواست‌هایی را از من جهت کمک و مشاوره برنامه‌ریزی سفر، رزرو هتل، خرید بلیط، گرفتن ویزا و یا راهنمایی در طول سفر مطرح کرده‌اند و خواسته‌اند تا در این امور به آنها کمک کنم. به پیشنهاد این دوستان بخشی را در وبلاگ در نظر گرفتم که از طریق آن تجاربم را در قالب مشاوره در اختیار مسافرانی قرار خواهم داد که نیاز به این اطلاعات دارند. برای این منظور لطفا در صورت تمایل به صفحه مربوطه یعنی «مشاوره سفر» بروید.

– عکس‌های این مطلب، همگی از منابع مختلف اینترنتی و از طریق جستجوی گوگل انتخاب شده و هیچ کدام متعلق به من نیست.

– این مطلب در طول زمان، به‌روز رسانی می‌شود.

– اگر تجربه یا نکته‌ای از بارسلونا دارید که می‌توانید به این مطلب اضافه کنید، لطفا در قسمت کامنت اضافه کنید.

 – این مطلب توسط دوست خوبم سینا برهانی به زبان انگلیسی برگردانده شده و در وبلاگ انگلیسی من “mrtripic.com” قرار داده شده است.

71 دیدگاه در “اگر مسافر بارسلونا هستيد

 1. عماد جیپوری می‌گوید:

  سلام و ارادت
  مجید جان ما برای عید نوروز انشا… قصد داریم دو هفته ای برویم اسپانیا
  قبول زحمت فرمایید و بفرمایید
  1-این مدت خوب است یا زیاد؟
  2-در این مدت به پرتقال هم برویم یا فقط در اسپانیا باشیم ؟!
  3-سفرمان را از مادرید شروع کنیم یا بارسلون؟
  4-پیشنهاد شما برای این 14 ،15 روز چه شهرهایی در اسپانیا و اگر قد میدهد در پرتقال است؟!

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام به شما
   1- این حداقل زمانی است که اسپانیا نیاز دارد
   2- بعید می دانم برسید. به نظرم سفر به پرتغال و شمال اسپانیا رو برای یک سفر مستقل بگذارید
   3- بهتر هست از بارسلون شروع کنید و بعد به مادرید برید
   4- به نظرم 4 شب بارسلونا، 3 شب مادرید، 2 شب گرانادا، 2 شب مالاگا، 3 شب سویا
   5- نکته مهم برای این سفر برنامه ریزی مناسب هست. اینکه بدانید در کدام شهر سراغ کجاها بروید که بهترین بهره برداری رو کرده باشید. بعضی از شهرها نیاز هست که به بیرون از شهر هم برید تا زیبایی های اطرافش رو ببینید.
   سفر بخیر

 2. عسل می‌گوید:

  با سلام ما میخواستیم با تور به اسپانیا سفر کنیم
  شما کدوم آژانس مسافرتی رو پیشنهاد میکنین؟
  آژانسی که به تمامی تعهداتش پایبند باشه؟

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   به سلامتی. آژانسهای خوب زیادی در تهران هستند که به تعهداتشون پایبند هستند. از طریق ایمیل می تونم بیشتر راهنمایی کنم. لطفا به من ایمیل بزنید تا راهنمایی تون کنم.

 3. جواد هاشمی می‌گوید:

  سلام دوست عزیز،ممنون از راهنماییاتون
  میشه بفرمایید چطور میشه از ورزشگاه کمپ نئو بازدید کرد،چه ایستگاه های اتوبوس و مترویی در نزدیکی این ورزشگاه وجود داره،سپاس.

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   سیستم حمل و نقل شهری بارسلونا بویژه اتوبوس‌های شهر بسیار مناسب هست و شما می‌تونید با کمک گوگل‌مپ به سادگی از هر نقطه‌ای از شهر برنامه‌ریزی کنید که با اتوبوس یا مترو به کمپ‌نو برسید.
   نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو اطراف ورزشگاه یکی Palau Reial هست که در خط ۳ قرار داره و یکی Collblanc که در خط ۵ واقع شده

 4. حميده می‌گوید:

  ممنونم از اطلاعات خوبتون
  راستش من و خواهرم ٢١ سپتامبر وارد رم ميشيم ، ٤ شب ميمونيم و ميريم پاريس و بعد از ٥ شب اقامت در پاريس خواهرم برميگرده تهران و من تنهايي ميرم بارسلون …
  اولين تجربه سفر بدون تور ليدر رو دارم
  و بيشترين ترس و دغدغه ام برنامه ريزي نادرست و اتلاف وقتمون هست و اينكه توي استفاده از مترو يا اتوبوس دچار مشكل بشيم …
  و اينكه آيا بارسلون براي يه خانم تنها امنيت كافي رو داره ؟
  و اينكه شبها توي اين كشورها بهتره چه ساعتي از شب برگرديم هتل كه ديرنشه از نظر امنيت و ترانسفر و …

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   احتمالا باید در حال حاضر در بارسلونا باشید؛ من هم بارسلونا هستم الان.
   در صورتی که می‌تونم کمکی به شما بکنم و در برنامه ریزی‌تون کمکی داشته باشم، می‌تونید به من ایمیل بزنید.

 5. معین می‌گوید:

  ممنون از اطلاعات خوبتون، من 28 سپتامبر تا 2 اکتبر بارسلونا هستم، و دنبال هتلی با قیمت مناسب میگردم، راستی تو این تاریخ اب و هوای بارسلون چطوره

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   ممنون از شما

   سايتهاى مختلفى هست كه مى تونيد با كمك اونها نظرات كاربرها رو بخونيد و از خوب بودن هتل مطمئن باشيد. اگر براى پيدا كردن هتل نياز به كمك داشتيد مي تونم به صورت مشاوره در خدمت شما باشم.

   بله هوا خوب هست، البته احتمالا گرمه

 6. مهتاب می‌گوید:

  سلام
  با تشكر از اطلاعات مفيدتون
  من وهمسرم اواسط شهريور ميريم بارسلون
  در نظر داشتيم نيمي از سفر رو در هتلي كنار دريا باشيم ونيمِ ديگه رو در مركز شهر
  سوالي كه من دارم اينه كه اگر كلاً هتلي تو مركز شهر يا همون كاتالونيا بگيريم دسترسي به دريا راحته؟

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   ویژگی بارسلونا این هست که تاکسی در اون بسیار ارزون هست و میشه بدون دغدغه هزینه، برای جابجایی در شهر از تاکسی استفاده کرد. نگران رفت و آمد نباشین

 7. نغمه می‌گوید:

  با سلام
  ممنون از شما بابت اطلاعات خودتون
  ما هفته آخر شهریور عازم اروپا هستیم بنظر شما بهتره برنامه رو برای چه کشورهایی در این فصل داشته باشیم؟در ضمن ورود در فرانسه هست.
  بنظر شما فرانسه اسپانیا پرتغال بهتره یا فرانسه ایتالیا سوییس؟

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   ممنون از محبت شما
   هر دو مسیری که مد نظر دارید عالی است. باید ببینید که به چه نوع جاذبه هایی علاقه دارید تا شاید بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.
   اگر مسیر اول رو انتخاب کنید، می تونید بعد از فرانسه در اسپانیا به من ملحق بشید و اسپانیا و پرتغال رو در سفری که من از 6 مهر بصورت تور میبرم همراه باشید. لینک اطلاعات این سفر در صفحه اول وبلاگ من قابل مشاهده است. اگر هم امکان همسفری فراهم نشد و فکر کردید که من می تونم در برنامه ریزی سفر بهتون کمک کنم، میتونید از طریق ایمیل به من اطلاع بدید تا در قالب جلسه مشاوره بتونم کمک تون کنم تا بهتر برنامه ریزی کنید.
   در هر صورت سفر خیلی خوبی رو براتون آرزو می کنم.

 8. سحر می‌گوید:

  و یه سوال دیگه اگر بخوام‌ در اسپانیا یک جا رو انتخاب کنم(مثه سواحل بالی و مالدیو باشه از لحاظ زلالی آب و طبیعت)شما کجا رو پیشنهاد میدید؟
  و واسه اونجا دو روز آیا کافیه
  خیلی خیلی ممنون از مطالب عالی و مفیدتون

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   مشابه مالدیو رو نمی تونید زیاد در اروپا پیدا کنید. اما جزایر قناری همون کانسپت هست البته با بافت طبیعی متفاوت.
   سواحل زیبای اسپانیا در جنوب این کشور هستن.
   تاریخ سفر شما مشخصه و قطعی شده؟

   • سحر می‌گوید:

    سپاس از پاسخگویی شما
    تاریخ واسه شهریور ماه است اما چون سفر با تور مسافرتی نیست و انفرادی است میتونیم تاریخش و مکانها رو تغییر بدیم.
    پیشنهاد شما چیست در جهت سفر بهتر؟

   • سحر می‌گوید:

    این اولین سفرمون به اروپاست و نمیخوام سفرمون فقط همش دیدن جاهای تاریخی و موزه باشه
    میخوام از قاره سبز بودن هم استفاده کنم و سواحل زیبای اونجا رو هم ببینم
    پیشنهاد شما در انتخاب مکان وشهر و حتی کشور و زمان سفر جهت بهتر شدن سفر چیست
    سپاس🌷🌷

    • Majid Erfanian می‌گوید:

     سلام
     شهریور فصل شلوغی هست. اگر مهر ماه سفر کنید براتون به صرفه تر هست. من در مهر ماه خودم یک سفر به اسپانیا و پرتغال دارم که گفتم شاید بتونین همسفر بشین و هماهنگیا و برنامه ریزی رو به من بسپرین و بیشتر از لحظات لذت ببرین.
     اما اگر قصد دارید خودتون برید که یه داستان دیگه است. برای برنامه ریزی سفرتون اگر نیاز به کمک دارید میتونید به من ایمیل بزنید تا خدممتون عرض کنم چطوری میتونم راهنمایی تون کنم.

 9. سحر می‌گوید:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون🌷🌷⚘
  آیا سه روز تفریح در بارسلونا در یک سفر دوازده روزه به اروپا برای بارسلونا زیاد نیست؟
  و سوال مهم تر اگرلطف کنید سواحل زیبا و امن با آب های زلال نظیر سواحل مالدیو و بالی در نزدیکی مقاصدی که ما در سفرمان داریم معرفی بفرمایید ممنون میشم تا بازدید یک روزه از آنها داشته باشیم
  رم.ونیز.بارسلونا.پاریس مقاصد ما هستن هر کدام سه روز

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   خواهش می کنم
   سه روز کم هست و برنامه هاتون بسیار فشرده خواهد شد.
   پیشنهادم این هست که همین شهرهایی که لیست کردید رو ببینید و به دنبال جای جدیدی نباشید. وقت کم دارید. البته 3 روز برای ونیز زیاد هست.

 10. مريمي می‌گوید:

  سلام اقاي عرفانيان
  در يك كلام شما فوق العاده ايد , در يك صفحه تحقيقاتي كه من معمولا براي يك هفته بايد بشينم و در بيارم رو در اختيارم گذاشتيد باعث شديد براحتي برنامه بريزم فقط بايد محلهاي ديدني كه نزديك هم هست رو در يك روز مي گنجوندم 😊
  ممنون براي اطلاعات عالي ، فقط با توجه به ذائقه ايراني نمي تونم به trip advisor اعتماد كنم براي انتخاب رستوران خوب
  براي امتحان تاپاس و پائيا ممنون ميشم راهنمايي كنيد اگر رستوران خاصي خاطرتون هست .
  با تشكر فراوان

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   ممنون از محبت شما. خوشحالم که مفید واقع شده
   به بندر المپیک برید. اونجا مجموعه ای از رستورانهای خوب رو می بینید. رستورانهای داخل دهکده اسپانیایی هم بسیار خوب هستند.

 11. حامد می‌گوید:

  سلام 11 روز ویزای شینگن دارم برنامه سفرم رو اینجوری چیدم
  3 شب رم . 1 شب فلورانس. 1 شب ونیز .3 شب بارسلون. 3 شب هم پاریس
  از نظر شما خوبه یا پیشنهاد دیگه ای دارین ؟

 12. علی وثوق می‌گوید:

  سلام و درود
  من مسافر بارسولونا هستم تقریبا دو هفته دیگه اونجا هستم میشه ادرس پارک آبی و قیمت بلیطش را به ما بگی ممنون میشم از شما

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   لطفا عنوان پارک رو در گوگل جستجو کنید تا لوکیشن و قیمت بلیطش رو ببینید. من قیمت جدیدش رو ندارم.

 13. مانا می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنماييتون، شما بعد از بارسلون کدوم شهر اسپانیا رو برای گشتن پیشنهاد ميدين؟ یا اینکه بارسلون کافیه؟ ممنونم از پارتنون

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   اسپانیا کشور بزرگیه و شهرهای دیدنی بسیار زیادی داره. باید ببینید به چه نوع جاذبه هایی علقه دارید. به طور کلی توریست این شهرها نسبت به بقیه شهرهای اسپانیا بیشترن:
   مادرید
   والنسیا
   تنه ریف (جزایر قناری)
   مالاگا (و ماربیا)
   سویل
   گرانادا
   کوردوبا
   بیلبائو
   مایورکا

 14. سلام، مطالب شما همیشه عالیه و البته با توجه به تجارب گران قیمت تون انتظاری غیر لز این نیست،
  اگر خدا بخواد عید نوروز با کشتی وارد بارسلون میشیم و در حد هشت ساعت فرصت داریم تا این شهر را ببینیم، برنامه خودمون اینطوریه:
  اول از میدان کریستف کلمب (در انتهای رامبلا) با مترو میریم نیوکمپ
  بعد با مترو میریم ساگرادا
  بعد با اتوبوس پارک گویل
  و بعد با مترو تا میدان کاتولانیا میریم تا خیابان رامبلا و گوتیک را ببینیم
  بنا داریم به جز نیوکمپ بقیه را فقط نمای بیرونی را ببینیم. به نظرتون پارک گویل را که فقط از بیرون میبینیم ارزش داره یا با تپه مون جویي جایگزین کنیم؟

  طولانی شد. ضمنا پیشاپیش سال نو مبارگ

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   مسیر و برنامه خوبی دارید. امیدوارم که از بازدیدتون لذت ببرید.
   پارک گوئی رو میتونید بخشی اش رو وارد بشید بدون بلیط که بسیار زیباست
   سپاس
   سال نو شما هم مبارک

 15. امیر می‌گوید:

  سلام.
  جا داره ابخدا تشکر کنم به خاطر ایجاد این وبلاگ و آینکه ما قصد داریم ابتدای اکتبر به بارسلون سفر کنیم.و از شما راجع به یک هتل خوب از همه جهات راهنمایی میخواهم. ممنون

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   ممنونم از شما
   پیشنهاد میکنم در سایت TripAdvisor بر اساس نظر کاربران هتل مناسب را انتخاب کنید. خیابان پاساژ د گِرَسیا و یا خایابن گِرَن ویا (بیا) در محدوده میدان کاتالونیا جای بسیار خوبی است

 16. مهدی می‌گوید:

  خیلی عالی و مفید بود ، خدا قوت و دستمریزاد ، من قراره اگر خدا بخواهد ماه آینده یک سفر چند روزه به بارسلون داشته باشم مطمئنا تجربیات دوستان بسیار مفید خواهد بود
  تشکر فراوان

 17. منصور می‌گوید:

  باسلام
  خيلي عالي بود وبراي كسي كه ميخواد سفر كنه واقعا كارگشاست اميدوارم همه كساني كه سفر ميكنند تجربيات خودشون رامنتقل كنند
  سلامت وپاينده باشي

 18. سمیرا می‌گوید:

  سلام
  وقتتون بخیر
  اول که ازتون ممنونم با سخاوت تمام تجارب خودتون رو در اختیار دیگران هم میذارید. یکی از دوستان من قصد داره که در شهریور یه سفر به پاریس- بارسلونا-ایبیزا- پمپی-رم- فلورانس داشته باشه. قرار شده من کمکش کنم و برنامه سفر رو براش بنویسم. از مقاله پاریس خیلی کمک گرفتم ولی ممنون میشم اگه در مورد وسایل حمل و نقل عمومی اسپانیا و ایتالیا هم اطلاعاتی دارید در اختیارم بذارید و اینکه من برای پاریس 5 روز در نظر گرفتم بارسلونا هم 5 روز ایبیزا دو روز و 8 روز بعد ایتالیا. ممنون میشم اگه بتونید کمک کنید بهم بگید مثلا برای کلزیوم 5ساعت زمان لازمه و یا فلان موزه 4 ساعت میدونم خیلی خواسته زیادیه ولی هر چقدر کمکم کنید ممنون میشم.

  امیدوارم همچنان در سفرهای خوب باشید.

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   خواهش میکنم. پیشنهادم این هست که شما برنامه ای که تهیه کرده اید رو با ذکر همه جزئیات در یک فایل word بنویسید و از طریق ایمیل برای من بفرستید. تا جایی که زمان من اجازه بده، سعی میکنم نظراتم رو براتون بنویسم.
   سپاس از شما

 19. بازتاب: Barcelona Travel Guide
 20. امیر می‌گوید:

  درود بر آقا مجید عزیز
  به سهم خودم بی نهایت از زحمتی که کشیده اید سپاسگزاری میکنم ما به امید خدا در آگوست راهی بارسلونا خواهیم شد و با اجازه تمام فرمایشات شما را پرینت گرفتم که در آنجا استفاده کنیم.

  با سپاس فراوان. امیر

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   درود بر شما
   ممننم از محبت شما. به نظرم اطلاعات پرینت گرفته شده چندان به کارتون نمیاد. خوبه که قبل از سفر چند بار اینها رو مرور کنید تا بتونید کامل درک شون کنید و با آگاهی کامل به سفر برید. شک نکنید که کیفیت سفرتون متفاوت خواهد بود

 21. idin می‌گوید:

  با سلام
  با استفاده از مطالبتان، سه هفته گذشته را در اروپا سیاحت کردیم و واقعا تمامی اطلاعات مفید واقع شد.وقت آن شده که به آمریکای جنوبی هم سفر کنید و مطالب زیبابرایمان بنویسید و شوقمان رااز سفر دوچندان کنید.
  با سپاس فراوان و آرزوی موفقیت و سفرهای روزافزون

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   بسیار خوشحالم که مطالب این وبلاگ در بالا رفتن کیفیت سفر شما نقش داشته
   حتما در برنامه دارم که به آمریکای جنوبی هم سفر کنم و به زودی این برنامه را اجرایی خواهم کرد.
   سپاس از انرژی مثبت شما

 22. صدیق می‌گوید:

  درود برشما بسیار مفید بودبرای من به ویژه اینکه دربرنامه سفر آینده نه چندان دور من قرار داره. میشه لطفا نام آژانسی که باهاشون همکاری داری رو بفرمایید و راههای ارتباط را. ممنون

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   خواهش می‌کنم. امیدوارم که سفر خوبی پیش رو داشته باشید
   من با چند آژانس در چند بخش مختلف همکاری می‌کنم. ایمیل من در بخش “درباره من” در همین وبلاگ بهترین راه ارتباط با من هست.
   ممنون از شما

 23. Solmaz می‌گوید:

  بخشی از خاطرات بارسلون رو با شما مرور کردم، راستی راستی رفتم به اون روزا، ممنون ازت مجید عزیز، خیلی کامل و جامع نوشتی. اولویت نیو کمپ رو در آخر دوست نداشتم فقط، به نظرم ۴ یا ۵ می گیره حداقل!!! 😉

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   خوشحالم که یه گشتی با این مطلب توی بارسلون زدید! امیدوارم خوش گذشته باشه.
   اولویت های پیشنهاد شده، حتما مبتنی بر سلیقه است. من نتونستم نیوکمپ رو قبل از هیچ کدم از اون سایت ها و بناهای دوست داشتنی بیارم. به نظرم البته بازدید کننده بارسلونا باید همه لیستی که گفتم رو بازدید کنه و در این صورت دیگه اولویت بازدید زیاد مهم نخواهد بود.

  • majid می‌گوید:

   زمانی که مدارک را به سفارت برای تقاضای ویزای شنگن ارائه کنید . یعنی بدون فاصله و در یک قدمی شما لطفاً به جای آرزو کردن وحسرت خوردن بلند شوید و اقدام کنید .

 24. خاطره می‌گوید:

  درود بر تو مجید عزیز

  نمیدونم به چه زبونی باید ازت تشکر کنم که انقدر زیبا همه اطلاعات بارسلون رو نوشتی.
  خیلی شکه شدم وقتی سایتت رو باز کردم و اطلاعات بارسلون رو دیدم.
  یک هفته است که من و مسیح در حال و هوای بارسلون داریم سیر میکنیم اما خوب چه کنیم که این شهر بعید ما رو بطلبه.
  امیدواریم فقط یه روزی برسه که بتونیم با هم بریم
  بازم ممنون

  • Majid Erfanian می‌گوید:

   سلام
   خواهش می‌کنم، کاری نکردم. نوشتن این مطالب بر اساس علاقه خودم هست. همین پیغام‌هایی که بهم می‌رسه که متوجه می‌شم این مطالب به کار افراد اومده، خودش یک انرژی و انگیزه مضاعف برای مطالب بعدی ایجاد می‌کنه.
   امیدوارم به زودی قسمتتون بشه…
   ارادت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *